Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Zapraszamy na kolejny seans Akademii Dokumentalnej

2017/11/07 07:40 Zapraszamy na kolejny seans Akademii Dokumentalnej

W kolejnej odsłonie Akademii Dokumentalnej obejrzymy film pt. „Punkt krytyczny - Energia odNowa” w reżyserii Łukasza Bluszcza. Znajdujemy się w punkcie krytycznym. Nad Polską i resztą świata unosi się widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Taką tezę stawia WWF.

„Punkt krytyczny. Energia odNOWA” to pierwszy polski pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Reżyserem filmu jest dokumentalista Łukasz Bluszcz, a producentem Discovery Channel Polska. Narratorem filmu jest Marcin Dorociński, który poszukuje odpowiedzi na wiele intrygujących pytań:

·           Co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana?

·           Czy przyszłość oparta na węglu i ropie ma rację bytu?

·           Czy można poradzić sobie ze smogiem?

•           W jaki sposób skutecznie zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza?

·           Co musi się wydarzyć, żeby nie doszło do tragedii na miarę zagłady dinozaurów?

•           Czy zmiana klimatu sprawi, że staniemy się klimatycznymi uchodźcami?

Twórcy w jasny sposób pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym staje nasza cywilizacja. W filmie przedstawione są nowe rozwiązania i technologie, które mogą zastąpić paliwa kopalne. Autorzy pokazują, jak codzienne wybory dokonywane przez ludzi mogą chronić klimat. Film zawiera także podpowiedzi jakie rozwiązania systemowe można wprowadzić w Polsce, aby pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Dokument porusza również trudne kwestie związane m.in. z przyszłością elektrowni wiatrowych i wsparciem dla prosumentów. Poszukuje odpowiedzi na pytanie: Czy warto forsować status quo wiedząc, że doprowadzi nas do świata cieplejszego o ponad 2o C?  

Jest to pierwsza na tak wielką skalę polska produkcja na temat klimatu. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także przedstawia rozwiązania mające powstrzymać nadchodzącą katastrofę.

Na seans zapraszamy do Multikina we wtorek 7 listopada o godz. 19: 00. Wstęp wolny dzięki dofinansowaniu z Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Powrót do aktualności