Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Kolejny seans w Akademii Dokumentalnej

2018/06/29 11:23 Kolejny seans w Akademii Dokumentalnej

"Książę i dybuk” to dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Rozchwytywany w przedwojennej Warszawie autor wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżyser mistycznej ekranizacji "Dybuka” - człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Kim naprawdę był Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością?

Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu, często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera. Syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia zmarł w Hiszpanii, jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. To on odpowiadał za realizację ponad kilkudziesięciu kinowych produkcji, w tym wielu hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Jednak tylko jeden film stał się jego prawdziwą obsesją – „Dybuk”, wyreżyserowany przez niego mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie. Odkrywając po latach niebywałą i spektakularną karierę Waszyńskiego, wydawać by się mogło, że osiągnął w życiu wszystko, czego pragnął. Jednak jedna rzecz do końca nie dawała mu spokoju. Waszyński przez lata szukał utraconej kopii filmu, w którym ukrył swoje największe tajemnice.

2 lipca 2018 r., godz. 19:00
Multikino, ul. Pułaskiego 10-12
Wstęp wolny

Film „Książę i dybuk” otrzymał nagrody:

  • Nos Chopina ex aequo dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity,
  • Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w sekcji Venice Classics na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji,
  • Nagroda Warszawskiego Feniksa im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego na 14. MFF Jewish Motifs IFF,
  • Nagroda What theDoc! na festiwalu filmowym DocsBarcelona 2018.
Powrót do aktualności