Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Akademia Dokumentalna

2018/07/11 13:33 Akademia Dokumentalna

W poniedziałek, 16 lipca Akademia Dokumentalna, w ramach projektu finansowanego ze środków Fundacji ANWIL dla Włocławka, zaprasza do Multikina na kolejne seanse filmowe. Tego dnia zobaczymy dwa wyjątkowe filmy dokumentalne: o godz. 18.00 film pt. „Twarze, plaże” oraz o godz. 19.30. dokument autorstwa Lefteris Charitos „Człowiek delfin”. Wstęp wolny.

„Twarze, plaże” to wzruszająca opowieść o podróży, samych autorów tego dokumentu, Agnès Vardy, francuskiej fotografki i reżyserki filmowej oraz znanego francuskiego fotografa, ulicznego artysty i graficiarza ukrywającego się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, w tym charakterystyczne jest dla obojga kwestionowanie sposobu, w jaki są prezentowane.

Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Udali się w podróż oklejoną ogromną grafiką aparatu fotograficznego starą furgonetką, w środku której znajdowała się fotobudka, a także sprzęt pozwalający wywołać zrobione zdjęcia i wydrukować je w wielkim formacie. W ten sposób powstał dokumentalny film – portret zanikających powoli francuskich peryferii, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją. Ta filmowa celebracja życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem jest również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia.

„Człowiek delfin” autorstwa Lefteris Charitos to wyprawa do podwodnego świata z Jacques'em Mayolem, jednym z największych nurków w historii, wielokrotnym rekordzistą w nurkowaniu głębinowym, określanym mianem człowieka delfina, którego życie stało się inspiracją do stworzenia kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”.

Film autorstwa Charitos, powstał dzięki unikalnemu archiwum zdjęć wykonanych przez nurka, za pomocą których portretuje on swoje życie. Decydując się na udział w projekcji tego dzieła, udamy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i transgranicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Odwiedzimy Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę, które w sposób znaczący wpłynęły na biografię Mayola. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami najbliższych przyjaciół Mayola, rodziny oraz mistrzów świata w nurkowaniu: Williama Trubridge’a, Mehgan Heaney-Grier i Umberto Pelizzariego.

Powrót do aktualności