Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Lato w mieście z Fundacją

2018/08/06 10:52 Lato w mieście z Fundacją

Grupa 54 dzieci i młodzieży rozpoczyna dziś swoją żeglarską przygodę podczas półkolonii nad Zalewem Włocławskim. Zajęcia, które odbywają się w Marinie Zarzeczewo, organizuje Włocławski Okręgowy Związek Żeglarski z grantu Fundacji ANWIL dla Włocławka.

Organizatorzy zapewniają, że uczestnicy spędzą czas bardzo aktywnie i efektywnie – posiądą podstawową wiedzą na temat żeglarstwa i być może łykną bakcyla, który w przyszłości rozwinie się w ich życiową pasję. Zajęcia mają również ukazać młodym adeptom żeglarstwa walory przyrody, a zwłaszcza akwenu wodnego Jeziora Włocławskiego. Interdyscyplinarny charakter wakacyjnego projektu ma propagować szeroko rozumianą edukację wodną i ekologiczną oraz wskazać możliwości wykorzystania sił natury do zabawy i wypoczynku.

Pierwsze doświadczenia żeglarskie uczestnicy półkolonii zdobywać będą na łodziach żaglowych typu Optymist, pod profesjonalną opieką instruktorów żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego, opiekunów i ratowników wodnych. W programie szkoleniowym znalazły się takie punkty jak: praktyczna budowa jednostki pływającej, zasady wykorzystania warunków pogodowych, zasady samodzielnego prowadzenia jachtu i bezpieczeństwa nad wodą. Zajęcia zostały tak ułożone, by każdy miał okazję wykonywać pracę na szotach, żaglach i na sterze oraz poznać zasady ekologicznych działań na akwenach wodnych oraz współzawodnictwa sportowego.

Poza żeglowaniem na łódkach, kajakach i rowerkach wodnych koloniści poznają także zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, podstawy pierwszej pomocy, historię i kulturę żeglarską. Ponadto organizatorzy przewidzieli gry i zabawy sprawnościowe m.in. grę w piłkę koszykową, siatkówkę plażową i inne zabawy integracyjne.

Powrót do aktualności