Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

W SP 19 łączą pokolenia

2018/10/12 13:11 W SP 19 łączą pokolenia

W ramach projektu "Łączymy pokolenia", który jest finansowany z grantu Fundacji ANWIL DLA Włocławka”, Szkoła Podstawowa nr 19 zorganizowała cały szereg różnych przedsięwzięć mających na celu integrację międzypokoleniową, kształtowanie i rozwijanie postaw patriotycznych w różnych obszarach aktywności, a także pokazujących znaczenie kultury i tradycji narodowej. Również na październik i listopad organizatorzy zaplanowali wiele ciekawych wydarzeń.

Projekt rozpoczął się od zaaranżowania "Kącika dla Niepodległej" w bibliotece szkolnej. W czerwcu odbył się rajd pieszy „Szlakiem włocławskich pomników”. Uczniowie wraz opiekunami udali się na cmentarz parafialny w Michelinie, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem „Polaków poległych za wolność i Ojczyznę w latach 1939-1945”. Następnym punktem rajdu był Pomnik Krzyża Powstańców Styczniowych – „Krzyż Pamięci Potyczki Powstańczej 1863r.”, gdzie uczestnicy rajdu złożyli kwiaty i zapalali znicze. Aby podkreślić 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie przyszli ubrani w barwy biało – czerwone i przynieśli ze sobą flagi oraz białe i czerwone balony. Przy każdym z odwiedzanych pomników odbyła się krótka prelekcja na temat wydarzeń, które miały miejsce w tamtych latach.

Kolejną inicjatywą w ramach projektu był wrześniowy rajd rowerowy „Dla Niepodległej”. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób. Rodzice, dziadkowie, uczniowie i nauczyciele SP nr 19 po 6 – kilometrowej trasie dotarli nad Jezioro Łuba, gdzie czekało na nich ognisko oraz żurek. Również we wrześniu odbyły się również warsztaty malarstwa historycznego, zakończone plenerem malarskim, w którym wzięli udział uczniowie szkoły. Każdy z uczestników mógł wykonać pracę o dowolnej tematyce.

Październik też obfituje w różne inicjatywy. Jedną z nich jest konkurs fotograficzny „Moja mała Ojczyzna”, którego celem jest włączenie uczniów Szkoły Podstawowej nr 19  oraz lokalnej społeczności w świętowanie rocznicy niepodległości. Każdy uczestnik może oddać jedną fotografię w formacie 15X21 cm, wykonaną dowolną techniką. Regulamin wraz z kartą zgłoszeniową dostępny na stronie internetowej szkoły.

Również na październik SP 19 zaplanowała m.in. happening historyczny ulicami Michelina, w którym uczestniczyć będą uczniowie raz z rodzicami i dziadkami, warsztaty plastyczne z udziałem dziadków oraz rodziców w ramach których wykonywane będą kotyliony, flagi, kwiaty, chorągiewki i śpiewniczki patriotyczne,  zajęcia z informatyki z udziałem dziadków i rodziców zakończone zaprojektowaniem plakatu upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, warsztaty muzyczne zakończone konkursem pieśni patriotycznych, wykonanie „rocznicowych ciasteczek”, które rozdane zostaną podczas wieczornicy patriotycznej.

W kolejnych miesiącach zorganizowane zostaną: turniej szachowy, konkurs recytatorski „Drogi Polski do Niepodległości”, prelekcje na temat „Od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Styczniowego”, zajęcia z programowania i kodowania z udziałem dziadków i rodziców (kodowanie robotów w celu dotarcia do wyznaczonych dat i wydarzeń historycznych).

Zwieńczeniem całego projektu będzie Wieczornica patriotyczna „Łączymy pokolenia”9 listopada o godz. 16.30.

Powrót do aktualności