Wspierając lokalne inicjatywy, tworzymy przyszłość.

Aktualności

Nowy sezon Akademii Dokumentalnej

2020/09/03 16:22 Nowy sezon Akademii Dokumentalnej

Dyskusyjny Klub Filmowy "Ósemka" zaprasza na kolejny seans w poniedziałek 14 września. Tym razem widzowie podążą śladami najsławniejszego polskiego podróżnika - Tony'ego Halika.

Reżyser, Marcin Borchardt, zabiera nas śladami jednego z najwybitniejszych podróżników XX wieku. Jest to obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów archiwalnych, nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie. Przez ponad dwadzieścia lat zrealizował około czterysta filmów dokumentalnych i prowadził z Elżbietą Dzikowską programy dla TVP: „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Tam, gdzie rośnie wanilia”, „Tam, gdzie kwitną migdały”, „Tam, gdzie pachnie eukaliptus” oraz „Pieprz i wanilia”, które przenosiły miliony Polaków w najdalsze zakątki całego świata i były oknem na kolorowy i egzotyczny świat.

Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoło na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się  naprawdę̨, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.


Marcin Borchardt o filmie: „Tony Halik to film o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, aby mogły się ziścić. Opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi”.

 

„Tony Halik”, reż. Marcin Borchardt, Polska, 2020, 90 min. Poniedziałek 14 września, o godz. 19:00, Multikino. 

 

Powrót do aktualności